Autor Tomáš Procházka    Zapnuto 7 říj 2023    Komentáře (0)

Co jíst po operaci srdce?

Co jíst po operaci srdce: Úvod do zdravé stravy

Prvně bych chtěl zdůraznit, že se nesnažím být doktor. Ale jako někdo, kdo má za sebou srdcovou operaci a miluje dobrou stravu, mám nějaké nápady a rady, které by vám mohly pomoci, pokud jste na podobné cestě. Rád bych vás vzal na cestu mojí stravou po operaci.

Operace srdce je závažný zákrok a vaše tělo bude potřebovat konkrétní výživu, aby se co nejlépe zregenerovalo. Říká se, že jste, co jíte, takže jídlo, které zvolíte po operaci, hrála klíčovou roli v mém uzdravení. Měli byste teď pravděpodobně myslet na své srdce jako na auto, které potřebuje správný benzín a olej, aby mohlo efektivně fungovat. A to je přesně to, co je správná strava pro vaše srdce – správný benzín a olej!

Čtěte dál a dozvíte se více o tom, co jsem jedl po operaci, proč to bylo důležité a jaké byly moje výsledky. Doufám, že vám to pomůže vytvořit plán stravování, který vám pomůže dosáhnout toho nejlepšího zdraví, jaké je pro vás dostupné.

Význam stravy plné bílkovin

První věc, kterou jsem se naučil, je, že po operaci potřebujete hodně bílkovin. Bílkoviny jsou stavební kameny vašeho těla a jsou nezbytné pro opravu poškozených tkání a růst nových tkání. A víte co? Srdce je také tvořené bílkovinami. Takže když máte operaci srdce, potřebujete hodně bílkovin, aby vaše srdce mohlo správně zahojit a regenerovat.

Moje denní strava zahrnovala dobrou porci bílkovin z mnoha zdrojů. Jedl jsem kuřecí prsa, vejce, tvaroh a další bílkovinná jídla. Ale nezapomeňte, že tuky jsou také důležité, proto vybírejte zdroje bílkovin nízké na tuky, jako je chudé maso a mléčné výrobky s nízkým obsahem tuku.

Není šance, že bych zapomněl na vegetariány a vegany. Existuje spousta rostlinných zdrojů bílkovin, jako jsou luštěniny, ořechy a semena, tofu, tempeh a mnoho dalších. Takže máte spoustu možností, bez ohledu na to, jaké jsou vaše preferencí.

Důležitost vlákniny v stravě

Další klíčovou složkou jídla po operaci srdce je vláknina. Vláknina pomáhá udržovat vaše zažívací systém v chodu a může také pomoci snižovat hladinu cholesterolu, což je důležité pro zdraví srdce.

Abych získal dostatek vlákniny, začal jsem jíst spoustu celozrnných potravin, ovoce a zeleniny. Také jsem zahrnul potraviny jako ovesné vločky, hnědou rýži a celozrnný chléb do mého jídelníčku. Vláknina je skvělá, protože vám také pomůže cítit se plnými, takže jste méně náchylní k přejídání.

Tady je jeden z mých oblíbených tipů: Pokud můžete, jedzte ovoce a zeleninu s kůží. Kůže je obvykle plná vlákniny. Ale pamatujte, důkladně ji umyjte, než ji sníte!

Voda, voda a zase jen voda

Poslední, ale rozhodně ne méně důležitá je voda. Když jsem řekl, že jsem jedl vodu, nedělal jsem si legraci. Voda je nezbytná pro všechny tělesné funkce. A pokud máte operaci srdce, je to ještě důležitější.

Operace může způsobit dehydrataci, což může způsobit mnoho zdravotních problémů, včetně těžšího zahojení. Proto je důležité pít dostatek čisté vody. Osobně jsem se snažil pít alespoň 2 litre čisté vody denně.

Rovněž jsem se snažil omezit nápoje obsahující kofein nebo alkohol, které mohou způsobit dehydrataci. Místo toho jsem si připravil bylinné čaje nebo ovocné nápoje s nízkým obsahem cukru. Ale vždy jsem se snažil udržet vodu jako hlavní zdroj hydratace.

Doplnění vitamínů a minerálů

Vitamíny a minerály jsou rovněž klíčové pro uzdravení a celkové zdraví. Já jsem se zaměřil na jídla, která jsou bohatá na vitamín C a E, zinek a selen. Tyto vitamíny a minerály jsou známé svými antioxidačními vlastnostmi a mohou pomoci chránit srdce.

Není těžké najít tyto živiny v jídle. Citrusové plody, brokolice, paprika a jahody jsou skvělými zdroji vitamínu C. Ořechy, semena a tmavě zelená zelenina jsou dobré zdroje vitamínu E. Zinek můžete najít v mase, obilných produktech, ořechech a mléčných výrobcích, zatímco selen je hojný v mořských plodech, ořeších a semíncích, zejména v brazilských ořeších.

Je důležité se při výběru jídla zaměřit na různorodost, abyste dostali co nejvíce různých vitamínů a minerálů.

Mám příběh o tom, jak jsem jednou vyzkoušel jíst brazilské ořechy. Jeden můj kamarád mi doporučil jíst brazilské ořechy pro selen a já si myslel: „Proč ne?“. Tak jsem šel do obchodu a koupil si hrst brazilských ořechů. To byl asi nejhorší nápad, jaký jsem měl za dlouhou dobu! Skončil jsem s pálením žáhy a nespavou nocí. Takže moje rada je: Nevšímejte si všeho, co se někdo pokusí vám namluvit. Než začnete měnit svou stravu, konzultujte to s lékařem nebo dietologem.

Konečně, jako každý, kdo prošel něčím tak vážným jako operace srdce, jsem obrovsky vděčný za druhou šanci na život. Ačkoliv bylo období zotavování těžké, cítím se nyní lépe než kdykoli předtím. Moje strava hrála klíčovou roli v mém uzdravení a doufám, že tipy, které jsem zde sdílel, vám také pomohou.

Napsat komentář