Autor Tereza Hradecká    Zapnuto 25 zář 2023    Komentáře (0)

Co nejíst před operaci?

Důvody, proč omezit jídlo před operací

Ahoj všichni, jsem Tereza! Někteří z vás už mě možná znají, někteří ne. Ale nejsem tu, abych mluvila o sobě, jsem tu, abych mluvila o věci, která nás může všechny potkat. Operace. Já vím, že to zní trochu děsivě, ale snažím se to udržet lehké, stejně jako můj oběd před mými každoročními prohlídkami zubaře. Ale vážně, důležitost tématu nesmíme podceňovat. Nyní bych chtěla mluvit o tom, proč je tak důležité omezit jídlo před operací.

Proč musíme omezit jídlo před operací? Je to proto, že anestezie, která nás udržuje bezbolestné (a v mém případě bez vědomí) během operace, může zpomalit nebo dokonce zastavit naše trávení. A pokud máte plný žaludek, může to vést k nevolnosti, zvracení a další nežádoucí účinky. Navíc, pokud máte operaci v oblasti žaludku nebo střev, může pevná strava způsobit komplikace. Myslím, že jsme si všichni jisti, že slovo "komplikace" je cosi, co chceme během operace co nejméně slyšet, že?

Nespolehlivost mytí

Některé špatné rady a myty kolem jídel před operací mohou vést k zmatku a stresu, což rozhodně nepotřebujeme před návštěvou lékaře! Popírání faktu, že bychom měli omezit jídlo před operací, je velkou chybou, kterou bychom neměli dělat. Já vím, já vím, že té kávy před operací je těžké se vzdát, ale musíme se řídit pokyny lékaře. Je to pro naše dobro a zdraví.

Podobně, někteří lidé věří, že pokud budou jíst lehké nebo tekuté jídlo, může to být v pořádku. Ale opět, to je mytus. Anestezie způsobuje, že naše tělo zastaví trávení, ať už jedíme lehké jídlo nebo ne. Takže nám nezbývá, než dát těch pár koláčků stranou a držet se vody a bezcukerných nápojů, které nám dovolí lékaři - a samozřejmě, pouze v určeném množství.

Doporučené stravovací návyky

Nyní, když víme, proč je důležité omezit jídlo před operací, co můžeme jíst, a kdy? To závisí na tom, jaký typ operace máte. Jak jsem řekla dříve, pokud máte operaci v oblasti žaludku nebo střev, budete muset dodržovat přísnější stravovací návyky než ostatní. Možná se budete muset vyhnout jakékoli pevné stravě až několik dní před operací, a to až do doby, kdy vám to dovolí lékař.

Proto je vždy dobré, pokud máte nějaké pochybnosti nebo obavy, diskutovat o nich se svým lékařem. Oni jsou tu, aby nám pomohli a poskytli nám nejlepší možné rady. A i když bychom se mohli cítit trochu nervózní nebo vystrašení, vždy je lepší být na věci připraveni a vědět, co nás čeká.

Alternativy k pevné stravě

Co tedy můžeme dělat, pokud se nemůžeme najíst, ale stále máme hlad? Existují alternativy, které nám můžou pomoci uspokojit náš hlad, aniž bychom museli porušovat předpisy. Jeden z nich je například konzumace tekutin.

Podle stravy, kterou vám doporučí lékař, se můžete pokusit konzumovat tekuté nápoje, jako je voda, jasný džus, čaj nebo káva bez mléka (ano, i když je to bez mléka, stále je to káva!). Další možností je konzumace jasných polévek. To může být skvělý způsob, jak se do těla dostat trochu energie, aniž bychom porušovali některé z pravidel.

Příprava na den D

Až nastane den operace, je velmi důležité dodržovat všechny pokyny, které nám lékař dal. Jedno z těch pravidel je, že bychom měli přestat pít tekutiny asi dva hodiny před operací. A ačkoli se to může zdát těžké (a opravdu to je, věřte mi, já to vím!), je to něco, co nám může pomoci zvládnout operaci co nejlépe.

A na závěr tohoto oddílu, mám pro vás malý tip. Pokud máte jakékoliv léky, které musíte užívat, ujistěte se, že o tom budete informovat svého lékaře. Mohou vám poradit, jak je užívat před operací, aniž by to mělo nějaký negativní dopad na váš chirurgický zákrok.

Výzva po operaci

Po operaci bývá období rekonvalescence často náročné. Nemluvím jen o fyzické bolesti nebo nepohodlí, ale také o návratu k normálnímu stravování. Často to může trvat několik dní, než se vaše tělo zase naučí trávit normálně, a může to být frustrující. Ale nebojte se, s tímto obdobím si poradíte. Klíčem je trpělivost a dodržování pokynů vašeho lékaře.

Správná výživa může být klíčovou součástí vašeho uzdravení. Po operaci může být klíčové jíst lehké jídlo a postupně se vracet k normální stravě. Ale opět, všechno záleží na tom, jaký typ operace jste měli, takže se vždy poraďte se svým lékařem.

Doufám, že vám to pomohlo!

Na závěr bych chtěla říct, že nejste sami. Ať už jde o operaci nebo o cokoliv jiného v životě, vždy jsou zde lidé, kteří nám mohou pomoci a podpořit nás. A tak, i když může být těžké omezit jídlo před operací nebo se vyrovnat s obdobím po operaci, máte na své straně mnoho lidí.

A pokud máte pocit, že potřebujete někoho, s kým byste se mohli podělit o své obavy nebo obavy, neváhejte se na mě obrátit. Ačkoli nejsem lékař, vždy jsem tady, abych poskytla radu nebo prostě jen poslouchala. Takže, doufám, že vám tento článek pomohl, ať už jste na jakémkoli místě vaší cesty k operaci a zdraví.

Napsat komentář