Autor Radim Průcha    Zapnuto 13 zář 2023    Komentáře (0)

Jak dlouho po narkóze nejíst?

Co je vlastně narkóza a proč bych po ní neměl jíst?

Pravděpodobně není nikdo, kdo by po probuzení z narkózy nepocítil hlad. A pokud jste jako já, kterého hlad zastihne už po probuzení z krátkého odpoledního spánku, je pro vás takový hlad ještě intenzivnější. Ale proč by po takové narkóze neměl člověk jíst? To vše souvisí se samotným principem narkózy.

Narkóza je v podstatě proces, při kterém lékaři například pomocí injekce nebo vdechováním aplikují léky, aby dosáhli stavu ztráty vědomí. Tyto léky také zvyšují toleranci k bolesti, snižují úzkost či tlumí citlivost smyslů. Jakmile se probudíte, je váš organismus zaměstnaný procesem odbourávání těchto léků a zároveň se snaží zvládnout potenciální vedlejší účinky.

Jaký je dopad narkózy na můj žaludek?

Vaše tělo je po operaci v podstatě ve stavu šoku. A ano, můžete cítit hlad, ale ten může být spíš vyvolán psychickou potřebou než skutečnou fyziologickou nezbytností. Zvláště pak je důležité mít na paměti, že narkóza může váš systém podráždit a způsobit nevolnost či zvracení.

Pamatujete si ten příběh, kdy jsem po operaci zděděné kýly ignoroval lékařovy rady a na oběd jsem si dal svou oblíbenou svačinu - chléb s máslem a vepřovou šunku? Nenechte se mýlit, neměl bych. Nejenže se mi vrátila s plnou parádou, ale zároveň jsem si připravil o pár hodin víc na lůžku v nemocnici.

1. den po narkóze: Na co si dát pozor

Po operaci je důležité postupovat opatrně s tím, co jíte. Tím nemyslím, že byste měli strádat, ale je dobré si uvědomit, že váš organismus je možná ještě v šoku. Proto je lepší začít s lehkými, neutrálními jídly. Můj oblíbený trik? Pít čistou vodu. To mi vždycky pomohlo projasnit mysl a zvládnout ten první den.

2. den po narkóze: Co začít jíst

Po prvním dni, kdy se vaše tělo začíná adaptovat na nový režim, můžete začít přidávat další jídlo. I když si myslím, že Eva, moje manželka, byla v tomto ohledu trochu přísnější. Vzpomínám si, jak mi po operaci nosila vývarky, které byly lehké na žaludek a zároveň se jednalo o zdroj potřebných živin. A při vzpomínce na její zázvorový vývar se mi automaticky sbíhají sliny.

První týden po narkóze: Jak pokračovat v jídle

Po prvních dvou dnech přísnější diety se může zdát, že jste prošli nejhorším. Ale stále je důležité se o sebe starat. Vzpomínám si, jak jsem se cítil po operaci krčních mandlí a týdenní stravě na zázvorovém vývaru, kuřecí polévce a pohankových kaších. Zdálo se, že taková strava mi pomáhá nejen při regeneraci, ale i při zvládání nežádoucích účinků léků.

Co když mám po narkóze nutkání jíst něco těžkého?

No, na to mám jednu radu. Vydržte! Každý z nás máme oblíbené jídlo, kterému se jen těžko odolává. Ale nepodléhejte tomuto pokušení. Mě to naučila Eva. Místo mé oblíbené vepřové pečeně mi připravila lehkou rybí večeři se zeleninou. A víte co? Bylo to skvělé!

Závěr: Buďte k sobě po narkóze opatrní

Po narkóze může být vaše tělo citlivé a je důležité, abyste se o něj pečlivě starali. To zahrnuje i jídlo. S omezeními jídel přímo po operaci vím své. Ať už se jedná o operaci nebo není, je důležité si uvědomit, že naše tělo je ta nejdůležitější věc, kterou máme, a měli bychom se o ně starat co nejlépe.

Fakt, že jsem se několikrát nechal nachytat na nesprávné stravě po narkóze, by mě měl varovat. Turné nemocnic bylo sice zábavné, ale nesnažte se ho opakovat. Rada zní: Po probuzení z narkózy se řiďte pokyny lékařů a mějte na paměti, že vaše tělo potřebuje čas na regeneraci. Ta chutná večeře, na kterou se tak těšíte, bude čekat. A bude o to lepší, až budete opravdu připraveni ji strávit.

Napsat komentář