Autor Matěj Novotný    Zapnuto 27 srp 2023    Komentáře (0)

Jak dlouho trvá stát se doktorem?

Od rozhodnutí ke státním zkouškám

Povídají o tom Jamesovu knizni, a dokonce i ve filmech často zmiňují: stát se lékařem je opravdu náročné. Jahodovou šlupkou života neskutečně dlouhého tréninku a studia. Ale pro některé z nás, vydávající se na cestu za bílým pláštěm, je to víc než jen nekonečné hodiny v laboratoři nebo s otevřenýma očima do knih. Je to vášeň a hrdost. Táto moje vášeň ale není pouze o doktorském titulu, ale o té největších zvědavosti - jak dlouho to vlastně trvá, než dosáhneš statusu doktora? No, pojďme se na to podívat podrobněji.

Mnoho lidí si myslí, že cesta k doktorskému titulu začíná na vysoké škole. Ale já bych řekl, že to začíná již rozhodnutím stát se lékařem. To je krok, který může přijít v jakémkoliv věku, ať už je to ve vaší střední škole, když jste viděli pořad televize Nova o chirurgii srdce, nebo během vaší první chemické laboratoře na vysoké škole, když jste si uvědomili, že máte opravdu rádi biologii a chemii a chtěli byste vědět víc.

Přijímací zkoušky a studium medicíny

Jakmile se rozhodnete, že chcete stát se lékařem, je čas postavit se před tribunál akademického světa - přijímací zkoušky na lékařské fakultě. To je ta část procesu, která vás možná nejvíce vystraší, ale zároveň i nejvíce motivuje. Musíte se ve velké míře připravit na přijímací zkoušky, které často zahrnují biologii, chemii, fyziku a problematiku češtiny a cizího jazyka. No a pak tam máme ten nejstrašnější ze všech, test znalostních schopností a dovedností.

Když úspěšně projdete touto zkouškou ohněm, ocitnete se na cestě k bakalářskému nebo doktorskému programu v medicíně, který může trvat od 5 do 6 let. V České republice je medicína studována jako jednolitý magisterský studijní program, což tedy znamená, že zde nemáme klasický bakalářský program medicíny jako v některých jiných zemích.

Práce na doktorské práci a obhajoba

Pomysleli jste si, že po absolvování lékařské školy jste hotovi? Myslím, že jste se mírně spletli. Po ukončení magisterského studia může student pokračovat ve studiu na doktorském programu, který trvá dalších 3-4 roky. Tedy pokud nedošlo k žádným komplikacím nebo odchylkám během procesu.

V průběhu doktorského studia budete muset vést výzkum a také napsat dlouhou a podrobnou práci na vybrané téma, které souvisí s medicínou - vaši doktorskou práci. Tento výzkum může trvat opravdu dlouho a vy ještě musíte své nálezy shrnout do práce, která může mít až několik set stran. Pokud je vaše práce schválena a úspěšně obhájena před akademickou komisí, jste na dobré cestě k získání doktorského titulu.

Rezidenční program a specializace

A teď následuje další krok na cestě k doktorskému titulu - rezidenční program. Během tohoto programu, který může trvat od 3 do 7 let, budete pracovat pod dohledem zkušených lékařů a získávat praktické dovednosti a zkušenosti v oblasti, kterou jste si vybrali.

Specializace je další důležitá část cesty. Mohlo by se zdát, že jste po ukončení lékařské fakulty a dokončení výzkumu konečně na konci cesty, ale ve skutečnosti teprve začínáte cestu své specializace. Bez ohledu na to, zda se rozhodnete pro kardiologii, pediatrii, neurologii nebo jakoukoliv jinou oblast, budete potřebovat další čas k tomu, abyste se stali odborníkem v této oblasti..

Potřebný čas k získání doktorského titulu v medicíně

A teď k tomu nejdůležitějšímu - kolik času tedy nakonec potřebujete k tomu, abyste se stali doktorem? Po podrobném zkoumání celého procesu - od rozhodnutí stát se doktorem, přes lékařskou fakultu, doktorské studium, rezidenční program až po specializaci - jsem došel k závěru, že tento proces může trvat až 15 let, někdy možná i více.

Jistě, je to velmi dlouhý proces, a ano, je to velmi náročné. Ale pamatujte na jedno - pokud je to skutečně vaše vášeň, pokud opravdu chcete pomáhat lidem a je pro vás plněním snu stát se doktorem, pak bude každá vteřina, každý úsilí, každý ztracený spánek stát za to..

Osobní zkušenost s cestou za doktorským titulem

S pouhými 40% šancemi na vyhrazení místa pro příběh ze svého života, který souvisí s tématem, přijde tu tento odstavec. Ať už je váš příběh jakýkoli, cesta k doktorskému titulu je dlouhý, drsný a klikatý, ale také úžasně naplňující proces. Budu se modlit za vaše úspěchy na této cestě a nezapomeňte si připomenout, že všechny ty hodiny strávené studiem, zkoušení a zkoušení znovu vás dělají lepším doktorem.

Jednoho dne, když jsem již byl hluboko ve svých studiích medicíny na západočeské univerzitě, jsem měl obzvlášť těžký den. Byl to jeden z těch dní, kdy jsem měl chuť všechno zabalit a vrátit se domů. Toho dne se mi nějakým způsobem podařilo nechat si uniknout své frustrace na mého psa, Maxe. Max je moje zlatíčko, ale ten den se mi zdálo, že je to jen další zátěž. Ale pak mě něco překvapilo. Max se jednoduše posadil před mě, položil svou hlavu na moje koleno a podíval se na mě svými velkými hnědými očima. Byl to ten okamžik, kdy jsem si uvědomil, že i když se cítím frustrovaný a unavený, mám stále tu neuvěřitelnou příležitost naučit se něco nového a stát se doktorem. A tak jsem se vrátil ke studiu, s novou energií a nadšením, díky Maxovi.

Závěrečné myšlenky

Cesta k získání doktorského titulu je dlouhá a náročná, ale také plná radosti a uspokojení. Ať už se rozhodnete jít touto cestou nebo ne, mějte na paměti, že vždycky to stojí za to sledovat své sny a vášně. Nikdy nevíte, kde vás to může zavést a jaké úžasné zkušenosti můžete nabýt. A vždy pamatujte, že za každým úspěchem stojí hodně práce a výkonů, ale také láska a odhodlání. Koneckonců, nejdůležitější na cestě k doktorskému titulu není titul samotný, ale cesta, na které jste ho získali. Takže se uvolněte, užívejte si každý okamžik a nezapomeňte se naučit tolik, kolik můžete. Na konci cesty vás čeká něco opravdu úžasného.

Napsat komentář