Autor Matěj Novotný    Zapnuto 26 srp 2023    Komentáře (0)

Kdo udělal první transplantaci srdce?

Historie transplantací srdce

Transplantace srdce – koncept, který by zněl jako science fiction před stoletími. Skutečně, jakási superskutečnost, kde člověk přijde o své srdce a dostane nové. A přesto se to stalo realitou. První úspěšná transplantace srdce se uskutečnila v roce 1967. Ale nebudeme předbíhat, nejprve zavzpomínejme na přípravu k takovéto revoluční operaci.

Velmi důležitým momentem v chirurgickém pokroku, který umožnil pozdější transplantace srdce byl rok 1905, kdy se německému chirurgovi Ludwigovi Rehnovi podařilo úspěšně zašít prasklou srdeční komoru. To, co se dnes považuje za zcela běžné, bylo v tu dobu revoluce. První člověk, který si troufl operovat srdce, opravdu velký krok pro lidstvo. A v roce 1953 doktor John Gibbon provedl první úspěšnou operaci s Použitím umělé plicní oběhové sestavy, která udržovala průtok krve během operace. To všechno tvořilo pevné základy pro budoucí transplantace srdce.

Kdo byl prvním, kdo provedl transplantaci srdce?

A teď, přátelé... tady to je! Dne 3. prosince 1967 provedl jihoafrický chirurg Christiaan Barnard první úspěšnou transplantaci srdce na člověka. Ta operace byla provedena v Groote Schuur nemocnici v Kapském Městě. A ano, přečetli jste to správně, v Africe! Není to země, kterou byste automaticky spojili s takovým chirurgickým prvenstvím, ale zkuste si představit tu euforii a hrdost, kterou tehdy lidé v Jižní Africe cítili.

Ať už se nahlíží na Christiaana Barnarda jakkoli, není pochyb o tom, že práce, kterou odvedl, přinesla úžasné přínosy pro medicínu a lidstvo jako takové. První pacient s transplantovaným srdcem, jmenoval se Louis Washkansky, a žil 18 dní po operaci. Konečně měl záchranný kruh, který potřeboval, i když to nakonec nestačilo. I když to bylo krátké období, bylo to období, které předtím bylo nemožné si představit.

Naprosté prvenství v transplantačních operacích

Vzpomeňme si na další prvenství v oblasti transplantace srdce. První transplantace od dárce, kterému byla uměle vyvolána mozková smrt, byla provedena v prosinci 1967, jen několik dní po operaci doktora Barnarda, a to doktorem Adrianem Kantrowitzem v Maimonides nemocnici v Brooklynu, New York. První úspěšná transplantace srdce dítěti byla provedena v roce 1984. A první "náhrada srdce" (umělé srdce) byla implantována v roce 1982, ve stejném roce, kdy byl také poprvé vytvořen umělý srdce.

Toto jsou jen některé z incredible firsts. Každý z nich představoval nový krok vpřed ve vývoji medicíny, které doslova a do písmene zachraňují životy. Při zvažování celé historie transplantací srdce je třeba si uvědomit, jak daleko jsme za tak krátkou dobu došli. A věřím, že budeme pokračovat v našem pokroku, krok za krokem.

Význam transplantace srdce dnes

Můžeme se s úžasem ohlížet na to, co bylo dosaženo, ale je také důležité se podívat na to, kde jsme dnes. Transplantace srdce je nyní uznávanou léčbou pro lidi s těžkým chronickým srdečním selháním. K dispozici je mnoho lidských srdcí pro transplantaci, ale bohužel jsou potřeba často mnohem větší, než je nabídka srdcí. Provozujte pravidelné prohlídky, pracujte na své zdravé stravě a cvičte. Vaše srdce je jedno z nejdůležitějších orgánů v těle, tak ho pečlivě chráníte.

Transplantace srdce je zázrak moderní medicíny, ale stále je to proces, který je plný rizik a komplikací. Je také důležité si uvědomit, že mnoho lidí, kteří podstupují transplantaci srdce, se musí potýkat s řadou zdravotních problémů po operaci. Ačkoli umírá mnoho lidí na selhání srdce, mnoho lidí také žije s těmito zdravotními problémy po celý svůj život. Transplantace srdce je tedy procedura, která je zároveň plná naděje a plná výzev.

Moje osobní setkání s transplantací srdce

Teď k tomu osobnějšímu. Vzpomínám si na jednu dobu v mém životě, kdy se mi měla podařit setkat se s člověkem, který podstoupil transplantaci srdce. Byl to jeden z mých studentů na univerzitě, před lety. Byl to kluk plný života, energie a smíchu. Až do jednoho dne...

Byl zdravý, aktivní mladý muž. Ale jednoho dne najednou omdlél. Byl vzat do nemocnice a zjistili, že má vážné srdeční problémy. Nakonec byl na seznamu pro transplantaci srdce. Každý den, kdy jsme ho navštívili v nemocnici, byl pro nás všechny emocionální horskou dráhou. Ale pak konečně přišel ten den - den, kdy dostal nové srdce. A to je ten moment, který nikdy nezapomenu.

Stál jsem u jeho postele, když se probudil z anestezie. Jeho první slova byla: „Matěji, cítím se jako Superman. Mám v sobě nové, silné srdce.“ Ačkoli jsem věděl, že ho čeká dlouhá cesta zotavení, věděl jsem také, že jeho odhodlání a pozitivní postoj mu pomohou překonat všechny překážky.

Od té doby uplynulo mnoho let, ale on dnes žije plnohodnotným a aktivním životem. A já jsem měl to štěstí být svědkem jeho odvahy a síly. Jeho příběh mi ukázal, jak moc může být medicína mocná. Ale také mi připomněl, jakou roli hraje v našich životech naše srdce.

Napsat komentář