Autor Radim Průcha    Zapnuto 23 srp 2023    Komentáře (0)

Kdo vynalezl Narkozu?

Úsvit narkózy: Co začalo jako pokus, skončilo jako zázrak

Mnozí z nás jen samotný pohled na bílý plášť zubaře či chirurga dokáže přinést na tvář krutý výraz strachu. Ale dokáže si vůbec někdo z nás představit, co by to bylo, kdyby neexistovala narkóza? Již představa jít pod nůž bez možnosti se uniknout do klidného snu mě štípá do živého, to vám povídám. Děkuji tomu, kdo vynalezl narkózu. Ale víte vůbec, kdo to byl? No počkejte, nechte mě vás to seznamit.

Strniště bolesti: Kdy lékaři začali používat narkózu?

Když se podíváme do starověkých časů, lékaři používali směs bylin a alkoholu, aby pacienty uspali. To ale nebylo tak efektivní, jak bychom si mohli představit. Často pacienti zemřeli na šok z bolesti, nebo byli tak omámeni, že se z procedury nikdy nevzpamatovali. Je to příšerná představa, že? Naštěstí, jak se lidstvo posouvalo do éry průmyslové revoluce, vznikla i narkóza.

Můj pes Šakal se jednou zranil. Když jsme ho vzali k veterináři, ten ho musel uspat, aby mu mohl lépe vyčistit rány. Ten pohled na Šakala, jak pevně spí, zatímco lékař pracuje, mě nutil přemýšlet o tom, jak by to bylo, kdyby narkóza neexistovala. Bolest, kterou by musel Šakal vydržet, by pravděpodobně byla nesnesitelná.

Vězeň své vlastní mysli: Co je to vlastně narkóza?

Narkóza není jen nějaký divotvorný lék. Je to věda, kterou museli lékaři po staletí zdokonalovat. V podstatě je to kombinace léků, které uspí pacienta a způsobí, že nepociťuje bolest. Ale to není všechno, narkóza také způsobuje ztrátu paměti, takže pacient obvykle nevzpomene na proceduru.

Myslím, že je to fascinující. Můj kocour Mrázek jednou upadl ze stromu a museli jsme ho vzít k veterináři. Po narkóze si z toho nepamatoval nic. Nebo aspoň, nesdílel své vzpomínky se mnou! To mě nutilo přemýšlet, jak úžasné je mít možnost vědomě se vyhnout bolesti a traumatu.

Vynálezcem narkózy: Jejich vliv na moderní medicínu

Jak jsme již dříve diskutovali, narkóza byla významným krokem vpřed v medicíně. Ale kdo ji vynalezl? V roce 1842 provedl Crawford Long první operaci pod éterem, což je považováno za počátek moderní narkózy. Byl to zlomový okamžik, který ovlivnil celý medicínský obor.

Můj strýc je chirurg a mluví často o tom, jak by práce bez narkózy byla téměř nemožná. Vždyť chirurgie a narkóza jdou ruku v ruce. Bez narkózy by byla většina operací nemožná. A já jsem rád, že tomu tak je. Já jsem jen bloger, ne chirurg, ale mám své zvířecí přátele a rodinu. A vždycky chci, aby jim bylo dobře a aby byli chráněni před bolestí. Takže děkuji Crawfordu Longovi a všem, kdo se podíleli na vynálezu narkózy.

Napsat komentář